Hovawart

Fotografie z akcí

Když si pořídíte domů hovawarta, život se Vám úplně změní. Dobrá zpráva je, že většinou k lepšímu, jenom je potřeba vědět, jak na to. Pár příkladů, co Vás čeká.

Tréning na cvičáku

Socializace psa a práce s hovawartem to je nezbytný základ správné a žádoucí výchovy čtyřnohého parťáka již od štěněte. Určitě si najděte v okolí bydliště vhodný kynologický klub, kde se Vám budou věnovat instruktoři výcviku a začněte se základy, kterými jsou - přivolání, základní ovladatelnost psa (sedni, lehni, vstaň, zůstaň) a socializace s dalšími čtyřnohými kamarády. Klidně se ale můžete s prosbou o radu a vedení obrátit na nás.

Výlety s pejskem

tatry

Jsou aktivity, za které Vás bude hovawart milovat. A Vy si je zamilujete také.

Výlety do přírody. Kdykoliv, kamkoliv a hlavně co nejvíc pochodit, objevovat, nasávat nové a neznámé pachy (Coney v Nízkých Tarách objevila sviště).  Večer dopřát Vašemu čtyřnohému miláčkovi plnou misku žrádla a máte "mrtvolu" psa u nohou postele a klid až do rána. Jenom upozorňuji, že Vás to strhá úplně stejně jako hovíka 🙂

Svod mladých

Okolo prvního roku pejska je ideální čas představit se i ostatním hovawartům. Na to je skvělou příležitostí akce , pořádaná Hovawart klubem, která se jmenuje: Svod mladých. Jedná se o zhodnocení výsledku spojení chovného páru . Svody se konají několikrát do roka v Čechách i na Moravě.  Rozhodčí nominovaní klubem posoudí jednotlivá zvířata jak odpovídají standardu mladého hovawarta. Není se čeho bát, je to příjemné setkání. Jasně, že se budete pokukovat i po ostatních, jak jim to sluší. A budete šťastní, když někdo řekně Vám: "To máte krásného pejska/fenku". Je skvělé si to zažít. O nic se nesoutěží , jen se společně potkáte s milovníky tohoto krásného plemene.

Bonitace

Pokud to s uchovněním hovawarta myslíte vážně, musí Váš pejsek nebo fenečka projít zkouškou Hovawart klubu , která se jmenuje "Bonitace". Pes  musí projít povahovým testem a následně je podroben exteriérovému  zhodnocení, na jehož základě se  zjistí, zda je posuzovaný jedinec vhodný k uchovnění (rozuměj předání jeho genů další generaci). Z chovu jsou vyřazeni jedinci bázliví, agresivní  a jedinci, kteří jsou nositeli vylučujících vad.

Výsledkem úspěšně zvládnuté bonitace je uznání chovný a stanovení bonitačního kódu.

Výstavy

Skutečným svátkem pro majitele psa je účast na výstavě. Je to příležitost  setkání,  k navázání nových  známostí. Pokud se zadaří a  vy odjedete s nějakým  oceněním je  to radostný bonus navíc.  Je skvělé, že na výstavách je možnost vystavovat již tříměsíční štěňata, která si tak mohou nenásilnou formou vyzkoušet   a zažít atmosféru. 

KONTAKTUJTE MĚ

Nevhodnější doba pro telefonát je od 16.00 do 20:00 ve všední den, případně víkendy od 8:00 do 19:00.